Вече няма САНДЪЦИИИИИИИИИТЕ

Предложения и обсъждания

Re: Вече няма САНДЪЦИИИИИИИИИТЕ

от dido » Сря Авг 13, 2014 6:24 pm

Колеги нека и аз да се включа в разговора.

Наистина колекционерите загиват в България защото ако погледнете само в Ибея колко наши бивши и настоящи колеги "псевдо колекционери" от този и другия форум изкупуват масово нещата в България и продават всичко на "доста" високи цени в чужбина и то на части. Изкупуват се радиоапаратите заради електроговорителите които са в тях и се продават в чужбина на цени от по 150$ и нагоре за електроговорител(можете да погледнете ако не вярвате в Ибея), изкупуват се редките радиолампи и се продават и те в чужбина. Няма да споменавам никове и имена защото те са знаят кои са "родолюбците".
Лошото е, че България е сравнително бедна(не е като една Германия примерно) от към запазените радиоапарати и радиолампи и вероятно скоро ще се изчерпят напълно и после какво правим?
Другия проблем поне за мене е, че това, че е взето едно радио от някъде и сложено пак в някоя влажна маза не значи че човека е колекционер. Много рядко виждам реставрирани радиоапарати при които може да се каже, че всички процеси по гниенето на дървото, шасито и каквото се сети човек са спрени и радиото е в добро да го наречем "консервирано" състояние и работещо. А да колекционираш е доста скъпо удоволствие да не забравяме и не се състои само в това да купиш едно радио примерно за 50 лева от битака и после да не можеш да дадеш няколко пъти по 50 лева за реставрацията му както се получава в повечето случаи.

И за положително "оборване " на deniz5612 че "няма реставратори , няма колекционери , няма колекции , няма снимков материал ," в този форум ще напиша, че до месец ще гледам от моя страна да реставрирам и сложа в сайта ми още два български довоенни радиоапарата които чакат да ги реставрирам и с това се изчерпват количествата ми на нереставрираните български довоенни радиоапарати - просто вече не намирам такива впредвид многото колекционери и "псевдо колекционери" които се навъдиха в България.

А за ценителите на световната радиоистория ще покажа и по малкия брат(по големия вече съм го показал) на първото масово радио Westinghouse произведено през 1921 година както и други интересни неща.
Ще има и за колекционерите на радиолампи интересни неща надявам се - освем традиционните допълнения на радиолампи ще сложа и някой все още работещи "ветерани" и от първата световна война от 1918 година.

Така че ще подкрепя и аз доколкото мога този форум само и само да се увеличат истинските колекционери и да се "понамалят" по възможност "псевдоколекционерите".

Успех на всички колеги!!!!!!
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Сря Авг 13, 2014 9:43 pm

Вярно е, че има хора, които изкупуват, и то български довоенни радиоапарати, и ги продават по чуждестранните сайтове. За такива люде знам, но не от Интернет, а от разговори с конкретни лица. Затова даже никове не знам, но знам ,,наживо" кои го правят.
Що се отнася до варианта със складирането във влажно мазе - в такъв случай въобще заслужава ли си да вземеш нещо?
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от deniz5612 » Сря Авг 13, 2014 10:34 pm

dido , дано направиш това което казваш та лека полека този форум влезе в релси / разбира се ще са необходими и последователи /. Няма снимков материал - ами защото няма колекционери и реставратори / в този форум - заентересувани да показват / .
Колкото за съхраняването .
Антоне , ти търпиш критика в това отношение - не ти го казвам за първи път ако си спомняш . Ти складираш , така както го придобиеш , дори и прахта не сваляш icon_mrgreen
Та да се яви някое фото , ще повторя снимки на моето складче , на скромната ми колекцийка / която вече не е актуална/ - не забравяйте / които са в час / че това ми е трета годинка icon_e_biggrin
Винаги ми радва очичките като се прибера у дома и периодично ги карам да ми свирят , говорят и показват образи icon_e_smile
https://plus.google.com/photos/11268983 ... 8444782529
тел.0889224117
skipe - Deniz 5612
Аватар
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Чет Авг 14, 2014 10:20 am

Ооо, кой ми отне запазената марка? Мини Царовището ли? shark1 Ще видите вие - Царовището е само едно - голямо, теко и масивно - и е в центъра на София! icon_twisted
Е, може да са ми прашасали сандъците, ама като се прибирам в нас само да ям и да спя... icon_e_biggrin време за друго няма.
Но това, което си показал, е истинска изложба. Сега, друг е въпросът, че мегацаровището винаги крие тайни, които предстои да бъдат разкрити. icon_e_biggrin
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от dido » Чет Авг 14, 2014 1:38 pm

Само от любопитство ще попитам дали има някой доктор който да посещава този форум и да си каже и той своето мнение колко болести може да се намерят в праха, в мишите остатъци и каквото се сети човек в това което може да се открие в тези стари техники и в частност в радиоапаратите?

Винаги съм се възмущавал, че се събират радиопарати в които даже праха и другите неща не са изчистени, а да не говорим за някаква по сериозна дезинфекция която се прави в процеса на самата реставрация, а и каква е идеята на самата реставрация тогава?
Някой замислял ли се е от къде идват тези апарати и дали бившите им в повечето случаи възрасни собственици не са били болни примерно от някаква сериозна болест, каквато е да кажем туберколозата, която за съжаление не е рядкост вече и у нас.
И като вземем този апарат и го сложим в къщи със всичките му възможни в него гъбички, дървояди, бактерии и болести без да го изчистим и дезинфекцираме дори, дали не ставаме опасни и за другите хора около нас и в частност членовете от семейството?!

Просто може и да не съм прав в това мое изказване и затова искам да чуя мнението и на някой доктор ако посещава този форум. Тука говорим за една елементарна хигиена която за съжаление май вече отива в графата "червена книга", а повечето колеги предполагам, че са образовани хора и би трябвало да си имат представа от такава елементарна хигиена.

Аз знам, че е скъпа една реставрация в повечето случаи, но поне праха и остатъци от мишки и някой други неща не костват кой знае колко усилия да се изчистях!? Е някой може да смятат, че така апаратите са много по автентични(и по ценни) когато са пълни с прах, но някой замислял ли се е какво има в този прах?

Дано не съм засегнал някой с това мое мнение, но форумите са за това хората да си казват мненията, а и нека да попитаме някой доктор да си даде и той своето мнение - все пак ние разбираме от радиотехника, а не от медицина в повечето случаи.
Последна промяна dido на Чет Авг 14, 2014 2:11 pm, променена общо 1 път
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Чет Авг 14, 2014 2:07 pm

Знам за една обява, където се продаваше радио Льове Опта за 2000 лв, защото било ,,с оригиналния немски прах" (цитирам обявата).
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от dido » Чет Авг 14, 2014 2:32 pm

Ами в такъв случай в музеите всичко щеше да "тъне" в "оригинален немски прах" и нямаше да съществува думата "реставрация".

За това, че дадения човек е използвал подобно сравнение за да си продаде на по висока цена стоката не значи, че всички трябва да сме "като овцете" и да му следваме примера. Все пак се водим мислещи създания и би трябвало да помислим и за евентуалните последствия вследствие "вдишването" на "оригиналния немски прах". А и само като експеримент можем да си поръсим върху една рана от този "оригинален немски прах" и да видим каква е разликата между него и да кажем един евтин крем "Здраве" в който има просто един дезинфектант(Цинков Оксид). Не искам да влизам в медицински подробности засега, но ако някой няма възможност да направи дезинфекция и реставрация може поне да опакова радиото си или каквото събира в прозрачно фолио което може да се купи от магазините и така да го съхранява докато дойдат по добри дни - през това фолио не преминават микробите и другите нежелани неща и в същото време може да си го държи и в къщи щом толкова иска да си го гледа.

След 10-тина дена ще се опитам да покажа със снимки във форума и съответните обяснения как аз правя реставрацията на дадено радио(ще използвам някое екзотично радио от периода 1921 - 1924 година за по интересно), защо правя всичките процеси и какви химикали и материали ползвам съответно - някой от химикалите и материалите ще бъдат по евтини, други по скъпи и съответно защо съм ги предпочел. Естествено всеки сам си прави реставрацията за себе си - просто ще споделя личен опит!

А и за мене поне думите "колекционер" и "клошар" са две различни понятия без да обиждам някой icon_exclaim
Последна промяна dido на Чет Авг 14, 2014 4:09 pm, променена общо 1 път
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Чет Авг 14, 2014 3:49 pm

И предполагам, че тази реставрация ще е на академично равнище.
Прави впечатление обаче, че има все пак няколко души - доста добре реставратори. Които не събират едно нещо само за да кажат, че го имат, ами го набавят и не взимат следващо, докато не изпипат това. Реставрациите им са много подробни.
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от dido » Чет Авг 14, 2014 4:36 pm

В музеите съществуват така наречените "хранилища" в които се съхраняват постъпилите акспонати с цел съхраняване, както и зали за реставриране и други операции. В някой от по извесните музеи по света(като например океанографския музей в Монако) са дадени и восъчни макети на тези зали за реставрация.
При колекционерите могат да се съхраняват постъпилите неща опаковани в описания по горе(евтин) начин при липса на такова изолирано помещение.
Но това не значи че трябва да се спре събирането на интерсни неща, докато не бъде отреставрирано наличното?!

Все още не съм станал академик за да правя реставрация на такова ниво - просто ще покажа с материали купени от нашите магазини как може да се направи сравнително добра консервация (реставрация) на това с което сме се сдобили, колко време отнема дадената операция (за хората на които не им остава време или поне това изтъкват като причина), доколко се различава по цвят новото нещо от старото и доколко е забележима самата раставрация.

Но пак казвам, че за мене хора като "deniz5612" и някой други колеги са истинските колекционери и "им свалям шапка" с това което показват - другите са просто "клошари" без да се обиждат или хора които искат само те да притежават "всичко" и да не остават на никой друг нищо!
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Чет Авг 14, 2014 4:41 pm

Е да, тук вече пак опряхме до стария спор дали е нужно да си реставратор, за да си колекционер.
Да цитирам Мано - ,,Истинският смисъл в колекционирането е в грижата за това, което колекционираш" (цитирам по памет).
Ясно ми е, че в края на поста си за ,,клошарите" донякъде визираш и мен, но, тъй като съм широк човек, не се обиждам . знам си кусурите. При мене определено от 2010 г. нататък няма нищо реставрирано. icon_e_smile За сметка на това съм като база данни.
Но пък едно шеговито определение за колекционер е ,,клошар с тематично направление". icon_e_biggrin
Само не приемам, че съм от онези, които не желаят да оставят на никого другиго нищо - ако беше така, щях да събирам неограничени бройки от всеки модел и, също така, при намиране на повторка, нямаше да съм я подарявал, както съм правил.
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

ПредишнаСледваща