Проблем с телевизор Велико Търново 85

Re: Проблем с телевизор Велико Търново 85

от Александър » Нед Юли 24, 2022 5:12 pm

tvservice написа:И всички прегледи и проверки ги прави при изваден щепсел от контакта, че шасито е ГАЛВАНИЧНО (ДИРЕКТНО) СВЪРЗАНО С ЕЛЕКТРИЧЕСКАТА МРЕЖА.

Разбира се! Колега ти имаш ли някаква идея : D
Регистриран потребител

от Александър » Нед Юли 24, 2022 7:20 pm

radko написа:За съжаление, не намерих снимка на шасито на телевизора. Но като се отвори шасито, и го гледаш отзад, от лявата страна има две сравнително едри платки, като от едната излизат три цветни проводника, разделени с картончета на дистанция, които отиват до платката на кинескопа. Това е блокът на видеоусилвателите. Успоредно на нея има друга платка с почти същия габарит, тя е блокът за цветност, и е вероятно (но не е сигурно) там да е проблемът.
При тези телевизори много слабо място са спойките на щифтовете (върху основната платка на ТВ), на които се нахлузват модулите. Може да се огледат тези спойки, и да се види като е свален модулът, дали няма някое краче да се клати, като се натисне с пръст.
Лоши спойки имат и конекторите от модулите, които се нахлузват на тези щифтове, и трябва също добре да се огледат.

А как да махна пластмасовата част?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Регистриран потребител

от radko » Пон Юли 25, 2022 9:16 am

Може да се свали пластмасовият държач, като се освободят щипките му от обратната страна на шасито с лек натиск. Но аз обикновено не го свалям, а с леко повдигане на частта, която придържа платката, освобождавам първо едната му страна, после другата, и след това издърпвам платката. Държачът си остава на място. Пластмасата понася известна деформация.
Успех!
Аватар
Регистриран потребител

от Александър » Пон Юли 25, 2022 5:17 pm

radko написа:Може да се свали пластмасовият държач, като се освободят щипките му от обратната страна на шасито с лек натиск. Но аз обикновено не го свалям, а с леко повдигане на частта, която придържа платката, освобождавам първо едната му страна, после другата, и след това издърпвам платката. Държачът си остава на място. Пластмасата понася известна деформация.
Успех!

Благодаря стана, но по пинчетата на обратната страна на шасито водещи до платката с трите кабела някой майстор е сложил това парче калай?
Регистриран потребител

от radko » Вто Юли 26, 2022 9:30 am

Александър написа:.......... но по пинчетата на обратната страна на шасито водещи до платката с трите кабела някой майстор е сложил това парче калай?

мисля, че там беше някаква защита при пробиви в кинескопа, която е правела въртели и някой я е елиминирал. Може би ако премахнеш перемычката, няма да има никакво изображение. Щом е работил така, нека остане така, не е там заровено кучето.
Аватар
Регистриран потребител

от Александър » Вто Юли 26, 2022 5:28 pm

radko написа:
Александър написа:.......... но по пинчетата на обратната страна на шасито водещи до платката с трите кабела някой майстор е сложил това парче калай?

мисля, че там беше някаква защита при пробиви в кинескопа, която е правела въртели и някой я е елиминирал. Може би ако премахнеш перемычката, няма да има никакво изображение. Щом е работил така, нека остане така, не е там заровено кучето.

Така, Намерих 2 елемента които ми приличат на проблемни.
Регистриран потребител

от Александър » Вто Юли 26, 2022 5:30 pm

radko написа:

Регистриран потребител

от radko » Вто Юли 26, 2022 7:44 pm

Елементите, в които се съмняваш, са дросели (бобинки). Не мисля, че проблемът е в тях.
Все пак, ако имаш мултицет, може да ги провериш, като сложиш уреда на "диоден тест" и опреш пипалата в двата края на елемента (при изключен телевизор!). Трябва да покаже нула или много ниска стойност, а ако е със зумер, той трябва да пищи.
Аватар
Регистриран потребител

от Александър » Вто Юли 26, 2022 11:16 pm

radko написа:Елементите, в които се съмняваш, са дросели (бобинки). Не мисля, че проблемът е в тях.
Все пак, ако имаш мултицет, може да ги провериш, като сложиш уреда на "диоден тест" и опреш пипалата в двата края на елемента (при изключен телевизор!). Трябва да покаже нула или много ниска стойност, а ако е със зумер, той трябва да пищи.

Добре ще ги измеря, обаче май платката с трите кабела е блока за цветността защото я извадих и нея и под нея пише RGB Видео а под платката която ти ми каза пише Pal Secam?
Регистриран потребител

от radko » Вто Юли 26, 2022 11:23 pm

Не е така, RGB са трите видеоусилвателя за трите цвята, а PAL Secam са двете системи на цветна телевизия, които обработва блокът за цветност.
Аватар
Регистриран потребител

ПредишнаСледваща