Истинските създатели на телевизора Опера

Основна нформация за всяка известна марка и модел. Вие определяте съдържанието!

Истинските създатели на телевизора Опера

от Антон Оруш » Пон Дек 29, 2014 9:34 pm

Попаднах на много интересна статия - http://frognews.bg/news_80001/Sazdateli ... i-spomena/

Радвам се, че инж. Апостолов е жив и здрав. Тук сме качили доста негови книги. Би могло да се вземе интервю от него.
Що се отнася до Христо Торнев, аз също съм чел изказването му, в което пише, че първата Опера е произведена през 1969 г; (когато всъщност вече приключва производството) и винаги съм се чудел дали не е печатна грешка. Сега истината излиза наяве - ,,Той посочва като рождена дата на първия телевизор "Опера" - 1969 г., което е с 9 години по-късно от истината."

,,Проф. Живко Железов признава, че никога не е имал вкъщи телевизор „Опера”, но сега с удоволствие би си купил, ако намери отнякъде" -ами да вземем да му подарим и да го помолим и него за интервю, защо не?
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

Re: Истинските създатели на телевизора Опера

от dimi » Вто Дек 30, 2014 6:51 pm

Тази статия на Апостолов е предизвикан отговор към един безотговорен човек представил се за баща на какво. С Апостолов много сме разговаряли за необходимоста да се синтезират всички данни по развитието на телевизионната техника в България. Показал съм на Апостолов всички теми написани в този и друг форум. Много е обидно когато има коментар от читатели които не могат да направят разлика от конструирането на едно изделие от процеса сервизиране. Връзката ми с Апостолов датира от телевизорите серия Пирин до днес. Предложих Ви преди години да Ви направя една среща при мен да усетите дъха на болеста телевизионен конструктор. Това е призвание. Това е болест. Това е един живот.
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Вто Дек 30, 2014 11:12 pm

А защо да не се възползуваме от поканата?
Може и интервю за форума да се вземе.

,,Това е призвание. Това е болест. Това е един живот."
Това са думи!
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от alpha » Пет Мар 15, 2019 1:32 am

Трудно ми е да опиша какво изпитвам, след един наскоро проведен диалог с един мой познат. Не е никой от споменаваните в темата. Ще цитирам максимално точно фрагменти от разговора ми:
alpha: Как избрахте името?
Конструктор: Просто обичах да ходя и да слушам опера.
alpha: Значи вие сте конструктора на Опера?
Конструктор: На мен ми възложиха. Директора Младенов ми възложи. Вече знаеха уменията ми. Сформира се колектив. Аз бях водещ на колектива, който беше от доста хора, може би 10-15. Имаше двама от рабфак, имаше и доносници, но нямаше достатъчно специалисти. Разпределих работата по модули - кой какво трябва да конструира. Имаше колежка, завършила политехниката, която като видя това, върху което трябва да работи, дойде и ми каза "Другарю ......., не мога да направя това. Не знам как се прави." Освободих я от колектива. По-късно тя стана главен асистент, научен работник, доцент, професор по електроника! Имаше двама-трима колеги, които разбираха какво правим и пак, основната работа трябваше аз да направя. Най-тежко бе конструирането на отклонителната система. От ръководството постоянно се интересуваха докъде сме стигнали. Идваха и на посещения от министерството на машиностроенето. Един ден ме извикаха при министъра. Той ми каза "Другарю ......, ако ви трябва нещо, което нямате, части, материали, докладвайте на мен. Не на вашето ръководство, на мен! Този телевизор трябва да го направите в срок!". Казах му, че работата е тежка и трудна, че не съм сигурен дали ще се справя. Той посърна. Отвърна ми "Ако не можете да се справите, ще има тежки последствия - за министъра, за ръководството, но най-тежките последствия ще бъдат за вас."
alpha: Значи възложението е идвало от най-високо място. От политбюро?
Конструктор: Вероятно да, това беше политически въпрос. Да покажем, че можем. Как да е, справихме се някак. Беше поставен въпроса за вредните лъчения. Занесох телевизора без корпуса, само сглобен на шасито в Александровска болница, само там имаха такава апаратура. Казаха ми, че имало рентгеново лъчение, което не било такъв проблем, но по-лошото че имало гама лъчение седем пъти над нормата. Аз не разбирах толкова от тези неща, не знаех какво да направя. Посъветваха ме да се допитам до учени от БАН. Наложи се да влоша картината, с намаляване на контраста и яркостта, за да влезе в нормата. Пак се виждаше, но не беше толкова добре.
alpha: Toва е бил впечатляващ успех.
Конструктор: Като влезе в производство, директора ме извика. Каза ми "Другарю ......., вие сте много добър специалист, вие заслужавате да бъдете заместник директор на института.". Отвърнах му, че не ме влече тази длъжност, искам да бъда конструктор. Знаех, че неговото е административна работа и не ми допадаше, затова гледах да отклоня предложението някак си. "Но вие пак можете да бъдете конструктор, никой няма да ви пречи да се занимавате с конструкторска работа.". Отвърнах му, че ще помисля. Но кой ще те остави да мислиш по онова време. След два дена получих заповедта...
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Чет Мар 21, 2019 7:41 am

Страхотно! А кой е бил това?
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin