телевизор софия 81

телевизор софия 81

от ivan_ivan » Вто Май 16, 2017 10:17 pm

Здравейте,
Имам телевизор София 81 , който до преди месец си работеше много добре,
но вечерта нещо замириса-миризма,която не ми е позната.Телевизора не се е повреждал
и не се е налагало да го проучвам обстойно.Естествено си купих нов ,но заради тръпката
се опитах да разбера какъв е проблема.
Описвам дефекта-пускам ,чувам че за момент тхо тръгва , но се задейства защитата.Изключих я ,като махнах
платката и го включих през лампи.
Измервам:
-изправено напрежение около 240 в.
-стабилизирано напрежение 69 в. ,като почти същото е и на колектора на тр.701- BU208
-на емитера на същия има 46в. , като толкова е и на вертикалната развивка вместо 35 в. по схема.
-стабилизираното напрежение е ниско,защото на тримера R 628 има 21,5 в. вместо 17 по схема.
Не успях да открия дефекта в дребни елементи -имам съмнение в ТХО , но нямам друго за проба .

Моля за съвет от някой , на когото се е случил подобен дефект.
Благодаря предварително за всички съвети.
Регистриран потребител

Re: телевизор софия 81

от expertiza » Сря Май 17, 2017 5:00 pm

Здравей! Първо, откачи колектора на транзистора на развивката (BU208, BU508....etc.) и на негово място слагаш крушка 60-75W към маса; стартираш ТВ и измерваш колко волта имаш върху крушката - трябва да са 187 волта. Ако крушката не ти светне или липсват 187-те волта, то имаш проблем в импулсното захранване, ТХО в тая работа не играе. Ако всичко със 187-е волта е наред и крушката свети, проверяваш транзистора на развивката и двата диода от демпферния делител - те са последователно свързани помежду си, особено важният е горният, който с катода си е свързан към колектора на BU-то (в оригинал забравих точното му заглавие, изпълнен е в плосък пластмасов корпус, подобен на BD139, но доста по-едър, с отвор и с два извода :-) - заменя се добре с BY255, BY228....etc., аз слагам там BY228) Всички тези полупроводници ги проверявай с авометъра задължително в режим "килооми", дори на най-големия обхват (килоом х 1000, да речем). Емитер-колектор на BU и в двете посоки (осен ако транзистора не е с интегриран диод вътре, де) не бива да дава Н И К А К В А утечка при здрав транзистор, диодът в обратна посока - също.
Предупреждавам да внимаваш с това шаси, защото в него корпусът не е галванично разделен от мрежата и е възможно там да ти излиза "фазата" от контакта.
Надявам се да съм ти полезен, отпиши се после тук какво е станало.
Привет.
Регистриран потребител

от ivan_ivan » Пон Май 22, 2017 11:04 pm

Здравейте отново,
Изпълних съвета за крушката , но работата стана още по-зле.Напрежението вместо 187 в. стана 26в..
Извадих схемата и налично описание и като се загледах по-добре се вижда ,че 40 в. за вертикално отклонение се изработват от тхо.
Върху тези 40 в. е стъпал емитерът на крайният транзистор на тхо.Освен това тези 40 в. отиват в схемата на защитата и при спадане под около 25 в. се смята за претоварване и се изключва стабил. напрежение 187 в.
Така , че отново остава съмнението ми за дефект около тхо ,вкл. умножителя, който на този модел е вграден.
Отново моля за съвет от някой , който е имал подобен дефект.
Благодаря предварително.
Регистриран потребител

от expertiza » Вто Май 23, 2017 12:57 pm

Hi :-)
В по-горните постове беше написано, че защитата вече си я игнорирал - това се правеше от много колеги навремето и след ремонта в повечето случаи така си и я оставяха да си живее - откачена.
Четиридесетте волта за захранване на вертикала, които се получават от ТХО, се използват като критерий за наличието на развивка.
При първоначален старт на ТВ (когато още не е заработило ТХО, за да ги даде тия 40В), ИС TBA920 (ГХО плюс синхро-процес) получава захранването си (+12В) от изправеното мрежово напрежение на големия електролит през верига съпротивителни делители (в схемата на този ТВ тази ИС освен за задаващ генератор за ХО се използва още и за да "клати" ШИМ-стабилизатора, "импулсното", де; когато тръгне ТХО-то (развивката) и се явят 40-те волта, през съответна схема захранването на TBA 920 се прехвърля вече да бъде от ТХО.
Разкачвайки колектора на крайния тр-р на ХО, и връзвайки крушката на негово място, ти "отсичаш" развивката - остава ти импулсното, задвижвано от TBA 920, която работи със стартовото си захранване, получено от мрежовия електролит; 187 волта следва да се получат върху един електролитен кондензатор, който, ако не ме лъже паметта, по схемата на ТВ беше C613(?).
Имаш схемата, доколкото разбрах, ако ти е трудно само с нея и писаното тук, то можеш да си дръпнеш от тук, от архива с книги книжката на А. Сокачев за РУБИН Ц-202 и София-81 - там всичко е много добре описано и разжвакано и дори ако ти е за сефте с малко мислене и вникване в нещата ще се справиш.
Пиши какво е станало после.
Успех!
Регистриран потребител

от expertiza » Вто Май 23, 2017 2:16 pm

Един постскриптум към горния ми пост:
Пишеш, че си изпълнил съвета с крушката: цит. "Изпълних съвета за крушката , но работата стана още по-зле.Напрежението вместо 187 в. стана 26в."
- Значи - при елиминирана защита, откачен колектор на BU за хоризонтална развивка и поставена на негово място крушка, ИЗ ти дава +26В върху крушката? Ако съм те разбрал правилно, (а и ти мен) - следва, че крушката НЕ ТИ Е СВЕТНАЛА, защото 26В с гаранция са недостатъчни да светне тя (на около 35-40В почва да черви жичката). Щом това е така - директно отиваме на варианта "проблем в ИЗ" и започваме да се занимаваме само с него и да го изследваме, докато не даде +187В върху крушка. Това е основното напрежение на тоя ТВ и ако то не е каквото трябва - повлича след себе си всичко.
- Смущава ме още едно нещо - в първия си пост пишеш, че изправеното и филтрирано мрежово напржение ти било +240В? И това, измерено върху мрежовото "прасе"??? Това не е добре - там тря да има +310 до 315В (220 по корен втори от 2)!!!
Регистриран потребител

от expertiza » Вто Май 23, 2017 2:35 pm

А-а, забравих още да ти кажа - махни "през"-крушката, през която си включил ТВ в мрежата! От тук нататък работи без нея - тя ти яде част от променливото захранващо напрежение. Включваш си ТВ както си е оригинално - щепсела в контакта измерваш, изследваш, работиш.
Регистриран потребител

от alekseyorlov » Вто Май 30, 2017 11:03 am

Благодаря ви за това ръководство!
Регистриран потребител

от ivan_ivan » Нед Юни 04, 2017 11:49 pm

Здравейте отново.

Смятам да направя по-подробно описание на това, което правих по телевизора.
Преди това обаче смятам да попитам колегата следното:- при условие че този телевизор на времето струваше 1500 лв,което
при заплата средно 200 лв. на месец прави приблизително 7 месечни заплати.
Това означава ,че ако сега получавате 600 лв -по 7 месеца това са приблизително 4000 лв.
Т.е. купувате си телевизир за 4000 лв. ,той дефектира и някой майстор изключва защитата, докато го прави и Ви го връща,като
съответно заплащате ремонта ,па ако ще и да е в гаранция.
Задавам въпроса на грамотни- какво става при следващият дефект ?

А сега по въпроса за лампата.
В книгата на А. Апостолов "БЪЛГАРСКИ ТЕЛЕВИЗИОННИ ПРИЕМНИЦИ ЗА ЦВЕТНО ИЗОБРАЖЕНИЕ" авторът ,който според мен е грамотен пише - цитирам:
"При повреда в захранването на ТПЦИ - при късо съединение във веригата 12 V, при изменение на напрежението 195V (187 V )и при повишена консумация електронната защита изключва приемника.За да се направят необходимите измервания за определяне на повредата се проверяват Tr601 и Tr701, да се изключи защитата чрез изваждане на съединителя към нея,да се дадат на късо анодът и катодът на тиристора Th800 с мост.Приемникът се включва при понижено напрежение 180-200 V чрез понижаващ трансформатор (разделителен) приблизително 180 W."

- проверяват се 195 в.
- проверяват се 12 в.
- проверява се за повише коксумация Fus2 да е по-малко от 500 mA ,Fus3 да е по-малко от 800 mA

При мен Fus3 имаше по-вече от 800 mA.
А от мен ,ако се загледате в схемата -35 в. за вертикална развивка също се следи.
Така , че според мен едва ли сте ремонтирали този приемник.
И не случайно когато телевизорите излязоха на пазара заводът ВОРОШИЛОВ не признаваше ремонт освен от оторизираните техници
които се подготвяха на курсове организирани от тях.

Навремето получавах списание "Радио и Телевизия". От там съм запомнил един виц.
Приятел отива на гости в приятеля си и го гледа ,че пише нещо.
-Какво пишеш ?
-Книга за радиоремонти.
-Но ти не разбираш нищо от електроника !!!
- Ами Жул Верн да не е ходил до луната като е написал книгата: "От земята до луната и около луната"

Сега е ред да опиша моят дефект, който пспоред мен си е много гаден.
Чувал съм подобно нещо но само веднъж и изобщо не съм предполагал че ще ми се случи и то сега.
За целта трябва да снимам част от схемата и направя описание в рамките на няколко дни.
Регистриран потребител

от TATENCETO » Пон Юни 05, 2017 8:07 pm

Мамка му имах ПЪЛНО сервизно описание издание на "воршилов " беше дебело като "АД' на Данте а и имах цялата платка за София 81 щеше да ти свърши работа , е сега се хапя дето не се стигам!! Безсилен съм ,а платката беше с части на Филипс ........................... да се е.................ббб..........а
Аватар
Регистриран потребител

от tvservice » Вто Юни 06, 2017 9:21 am

Ами да благодарим на Антон, че се е погрижил да го сканира и качи сервизното: https://www.sandacite.bg/%D0%B1%D1%8A%D ... %BD%D0%BE/
Аватар
Регистриран потребител

Следваща