Проблем с триене на лента Астра 205

Проблем с триене на лента Астра 205

от karrlito » Пет Дек 28, 2012 10:41 pm

Имам един магнетофон астра 205 който се опитвам да го докарам в най- работещо състояние преди да го продам. Обаче не разбирам руски за да чета от книжката. Кажете първо правилно ли го пускам да трие. Натискам бутона трюк и пускам да върти лентата. Това го пробвах и с натиснат запис и трюк едновременно и пак не я трие. Нямам микрофон за да пробвам, но ако няма сигнал на входа и дам да записва дали няма да стане празна лентата? Почистих контактите презапоих някой съмнителни спойки и прегледах всички кабели дали са здрави. Това съм направил засега. Всички елементи са оригинални. Кажете кое да проверя на по прост език :oops: и дали има нужда за профилактична смяна на кондензатори и какви да взема?
п.п. Лампата отгоре която свети синьо като е включен свети в двата края, а като натисна запис светва цялата и се изцежда пак в краищата.
C8(отдясно на лампата) се е надул отстрани и липсва C14(в схемата е със * и може и да не трябва да го има ама аз да си кажа) това успях да видя с просто око.
Изображение
Схемата :
Изображение
Имам такъв преход http://www.hit-electronics.com/images/products/medium/kabel-5-tsa-3-5m-st-zhak-7058.jpg Дали с него ще мога да пусна сигнал от компютъра примерно за да направя запис. Ако става кажете на кой вход да пробвам за да разбера дали записва.
Последна промяна karrlito на Пет Дек 28, 2012 11:17 pm, променена общо 1 път
Регистриран потребител

Re: Проблем с триене на лента Астра 205

от bojitchko » Пет Дек 28, 2012 11:11 pm

Не ми е попадъл такъв. Интересна комбинация на ламби и транзистори.
Щом ще го продаваш, защо го правиш? Няма да вземеш повече. :grin:
Генераторът за триене е на транзистор. Виж напреженията. Ако имаш осцилоскоп е по-лесно. Ако не си сигурен какво правиш, по-добре не го прави. Също не е ясно откъде взе схемата. Тук има сервизно:

http://www.rw6ase.narod.ru/000/mg1/astra5_205_206.html
0888/231 599
Аватар
Регистриран потребител

от radko » Пет Дек 28, 2012 11:17 pm

Трюк (трик) - при този режим на запис става наслагване на запис върху стар запис, без да го трие.
Така че, пробвай само при запис дали трие.
Аватар
Регистриран потребител

от karrlito » Пет Дек 28, 2012 11:28 pm

bojitchko Схемата е взета от там. Нямам осцилоскоп, а напреженията ако са тея които едвам се виждат на схемата ще е трудно защото трябва да гадая какво пише.
radko не трие нито с 1 нито с двата натиснати бутона. Един от бутоните за входен сигнал трябва ли да е натиснат? Не знам дали не записва защото няма сигнал на входа. Сега добавих към първото мнение какво имам дали мога да пусна такъв сигнал. Имам стар микрофон с няколко кабела без жак и радиола вега стерео 312 ама нямам кабел. Ако другата комбинация става ще е добре. Само тогава ще мога да пусна да записва нещо.
Кажете примерна цена щом няма значение дали работи като се има впредвид, че имам и ленти и може би микрофон.
П.п пуснах намален сигнал през компютъра на втория вход (средния бутон) звукоснимателъ. Всичко работи и записването го докарах. Само трябва да се знае къде да се държи нивото на записа на синята лампа за да е хубав звука ама това с проби става. А триенето за да е хубаво го правя с магнит от хард диск, че още не знам как става с копчетата. Като го сглобя и изчистя може да го пусна за продажба ако не си го оставя да го ползвам за усилвател :D Бая хубав звук вади от компютъра.
Регистриран потребител

от bojitchko » Съб Дек 29, 2012 1:04 am

Щом правиш запис на празна лента, генераторът работи.
С "трик" бутона се изключва изтриващата глава. Провери този ключ, че те, руските ключове, може и да са ръждясали. :grin: С омметър провери има ли маса на изтр. глава. Трик бутонът не е включен.
Не се занимавай с подаване на сигнали. При натиснат запис, трябва да трие всичко.
0888/231 599
Аватар
Регистриран потребител

от karrlito » Съб Дек 29, 2012 1:11 am

bojitchko написа:Щом правиш запис на празна лента, генераторът работи.
С "трик" бутона се изключва изтриващата глава. Провери този ключ, че те, руските ключове, може и да са ръждясали. :grin: С омметър провери има ли маса на изтр. глава. Трик бутонът не е включен.
Не се занимавай с подаване на сигнали. При натиснат запис, трябва да трие всичко.

С натиснат запис има маса и на двете крачета на триещата глава. С не натиснат бутон запис и с натиснати 2та бутона няма маса и на 2те.
Регистриран потребител

от bojitchko » Съб Дек 29, 2012 1:59 am

Това е лошо. :grin: Значи ключовете работят. Интересно как правиш запис. Ако записът е добър (качествен) значи има подмагнитване, т.е. генераторът работи. Ако е така, трябва да се търси около главата. Виж на схемата и проследи жиците. Огледай и главата.
0888/231 599
Аватар
Регистриран потребител

от karrlito » Съб Дек 29, 2012 2:50 am

На колектора на Т1 без натиснат запис 11.69v с натиснат запис 9.60v. На празна лента не е кристален записа ама го има, то и старостта на лентата и начина на триене(магнит от hdd) си оказват влияние. И на двете глави кабелите са ок.
Регистриран потребител

от bojitchko » Нед Дек 30, 2012 12:11 am

:grin: Ами и на лоша лента добър запис си е добър запис. Без подмагнитване ще бъде много слаб, глух и с много кривини.
Малко е ниско напрежението на колектора. По схема дават 12.5в. Премери при запис някакво променливо напрежение на изтриващата глава. Трябва да е минимум 50-60 волта.
В генератора има един тример за режима, има и два кондензатора, от които зависи честотата и напрежението, но без осцилоскоп не те съветвам да ги пипаш.
Задачата е трудна! :grin:
0888/231 599
Аватар
Регистриран потребител

от karrlito » Нед Дек 30, 2012 4:38 am

Напрежение при запис на тр.глава няма и на двата кабела, без запис има 11.7v и на 2та. Същото напрежение го има и на свободно положение без да върти лентата. Записа който прави на празна лента май е такъв какъвто казваш обаче не криви, а е дрезгав някакси и това на максимум на потенциометъра на сигнала когато двата светещи края на лампата са 1 върху друг (това предполагам е някакъв индикатор за нивото). Не може ли да се окаже изсъхнал електролитен кондензатор за да е по лесно :grin:
Регистриран потребител

Следваща