Дефектнотокова защита

Помощ, въпроси, отговори, аварийни ситуации, консултации

Re: Дефектнотокова защита

от felicialx » Пет Фев 06, 2015 2:07 am

Защото при равни други условия, ДТЗ сработва при утечка от 30mA. и спасява живот.
Както знаете едни от слабите предпазители са да речем 10А което е над 300 пъти повече от тока достатъчен да убие човек. Освен това времето за сработване на предпазител е не по-малко от 0.4 секунди. ДТЗ сработва за 0.1сек.
Следващото незаменимо предимство на инсталация с ДТЗ е, че тя може да предотврати запалване при дефект в инсталацията и сътветно нанасянето на огромни щети. Това е така, защото при нарушена изолация на проводници, е напълно реално да се появи утечка от 500mА която е доказано достатъчна за да предизвика пожар. Нито един предпазител няма да реагира на това и да изключи захранването. ДТЗ ще изключи. Точно за това според действащите вече от години изисквания за изграждане на битови ел инсталации, ДТЗ и трижилната инсталация са задължителни. Няма жилищен блок от 10 години насам с двужилна инсталация.
Ето защо хората запознати с тези факти, но обитаващи стари жилища искат да направят живота си по-безопасен.
Аватар
Регистриран потребител

от tlt » Пет Фев 06, 2015 9:12 pm

Вероятността да отпадне нулата централно е по-малка от колкото да прекъсне в нагорялата клема
на бойлера или печката и ако тръбите на водопровода са сменени с РР, под душа става страшно, дори
и да си изключил от бойлерното табло. При наличие на втори дублиращ проводник, който не е натоварен и ДТЗ е по-спокойно.
Компромиса е при двупроводна инсталация, нулевият първо да се свърже на корпус, после на клемата, независимо
дали става въпрос за контакт или уред. icon_idea.gif
Регистриран потребител

от mitachi » Пет Фев 06, 2015 11:46 pm

zapad написа:
felicialx написа: Дефектира ли обаче нулата все едно нямаш нито ДТЗ нито зануляване.

То, това е така и при двупроводната инсталация, тогава защо му е тази ДТЗ

Не съм запознат точно как действа всичко.
Но видях как се проверява.
Новата ми къща е изградена по всички правила. Копаха за гръмоотвод, копаха и за дефектно токова защита.
Полагаха метални плочи, сол и не знам още какво.
Но видях, при проверката за акт 16(нужен е документ от оторизиран проверяващ, човека ми е приятел разбира се), как работи системата.
Има си някакъв уред, дето измерва параметри, ама ми демонстрира, как като има някаква разлика между нулата в контакта и заземяването, моментално изключи предпазителя.
Другото важно е, какви са предпазителите.
Стария ми апартамент е оборудван с 25А (по спомен чешки от любимо предприятие в което съм работил, такива неща нямаше по магазините), с максимално токова отсечка. Те са за машини по принцип.
Освен биметалната пластина която изключва, има и токова намотка с голямо бързодействие(баш си реле с котва). Тя е оразмерена примерно 2-3 пъти от номинала.
Разглобявал съм такъв, и знам как представлява отвътре.
Новите автоматични предпазители май са същите.
П.П. И друго се сетих. Това не знам предимство или недостатък е?
На новата къща ми изключва предпазител при включване на единия бойлер.
Отивам и меря с уреда - всичко си е наред според мен.
Някаква утечка от порядъка на 7-8 мегаома от покапала вода на терморегулатора.
Ама докато не го смених, не тръгна бойлера.
Аватар
Регистриран потребител

Предишна