Музей на радиото във ФЖМК

Връзки към ресурси, занимаващи се със стара техника и антиквария

Музей на радиото във ФЖМК

от Антон Оруш » Пет Ное 23, 2012 6:43 pm

[...]

Музеят на радиото ще отвори врати тази неделя, 25 ноември във Факултета по журналистика. Експозицията е събирана повече от 14 години с дарения на граждани и учреждения и е реализирана мечта на Захари Миленков, уредник на музея, и проф. Веселин Димитров – дългогодишен преподавател и Декан на Факултета.

В музея могат да се видят уникални снимки, звукозаписи и документи за историята и развитието на радиото в България, радиоприемници на повече от 100 години, микрофони, магнетофони, лампи. Сред експонатите има уникални находки, които няма как да видите другаде – два от първите микрофони на “Родно радио”, направени от мрамор и тежащи по няколко килограма; единственият в България четирипистов студиен магнитофон “Щудер”, на който са правени записи на най-известните ни естрадни певци от 70-е години; единствената многопътна живачна изправителна радиолампа, която е работила от 1936 година в създаденото тогава радио „Стара Загора”. Музеят разполага и с напълно оборудвано аналогово студио.

Изображение

Изображение

http://something-happened.com/2012/11/2 ... a-radioto/

Re: Музей на радиото във ФЖМК

от bojitchko » Пет Ное 23, 2012 10:44 pm

Къде е тоя факултет? Нищо чудно да съм до него, ама като не знам. :D
0888/231 599
Аватар
Регистриран потребител

от silver_bolt » Нед Ное 25, 2012 11:23 pm

Maлко снимки от колекцията в музея. Препоръчвам ви да отидете там когато имате време. Експозицията е много по-голяма и интересна от това което аз запечатах.

Магнетофони...вървим от малки към големи:

National (Япония) :
Изображение
Riporter 6 (Унгария):
Изображение
Uher 4200 (Германия):
Изображение
Тesla Pluto (Чехословакия):
Изображение
Sony (машина каквато от доста време ми се иска да си намеря):
Изображение Изображение
Revox B77:
Изображение
Revox PR99 Mk III (Швейцария):
Изображение
Studer 4-пистов (Швейцария):
Изображение Изображение Изображение Изображение
Mechalabor STM 200B Две писти, стерео (Унгария):
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

За последните две машини...До като нямаше много хора около мен си поиграх и им наместих лентите да минават от където трябва, а по-късно, с разрешението на един от организаторите, послушах малко STM-a. Хората предвидливо му бяха свързали една слушалка именно за тази цел. На лентата намерих запис от някакво предаване...послушах няколко минути репортаж за неправилното пресичане и съответните глоби. :mrgreen:

Смесителни пултове:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение (последните две снимки са на миш-пулт Philips и карантията му)
Изображение Eлектрониката към която са сврзани големите ролкови машини. Мисля че има възможност да ги слуша човек и нормално през две големи, активни тонколони, контролирани от този пулт.
Аватар
Регистриран потребител

от silver_bolt » Нед Ное 25, 2012 11:42 pm

Намира се на Московска 49, зад Ботаническата градина. Входът се намира лесно...малко след входа на Градината...има табелка която указва къде е. Залата е 68, на третия етаж, първата в ляво. За работното време съжалявам, но не се сетих да проверя. Факултетът е отворен поне до 8 вечерта...няколко пъти съм имал лекции там по това време. Тия дни имам пак ходене до там и ще погледна за точни часове на музея.
Аватар
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Вто Ное 27, 2012 8:33 pm

Толкова ли е трудно да напишете в Гугъл ФЖМК? :)
Още информация - http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/n ... che_otkrit.

от bojitchko » Сря Дек 12, 2012 11:24 pm

Ходихте ли? Никакви отзиви... :D
0888/231 599
Аватар
Регистриран потребител