Соц. производство и заводи

Проучване на общественото мнение

Re: Соц. производство и заводи

от felicialx » Чет Яну 03, 2013 9:38 pm

Завода за тежко машиностроене в Радомир е една перла на индустрията ни до 1989г. за което съм спорил и продължавам да споря с определени хора. Предмет на дейност на завода е производството на нестандартни, машиностроителни изделия с голям габарит и прецизна изработка като например валове за корабни двигатели с примерно тегло 50тона. При тях цената на килограм метал, надхвърля всякакви икономически норми и тарифи. Изделията са уникални и цената също. Световните лидери в бранша ревностно пазят този бизнес за себе си и пречат с всички средства на новите производители. Както можете да се досетите завода който тогава е единствен на балканите и уникален с определени технологии и в Европа е буквално съсипан благодарение на предателя на СССР Горбачов и в последствие на продажните политици от първото правителство на СДС. В крайна сметка заради липсата на каквото и да е адекватна държавна политика България губи уникални мощности годни да носят високи приходи в продължение на десетилетия.
Красотата се ражда в мъки
Аватар
Регистриран потребител

от felicialx » Чет Яну 03, 2013 10:05 pm

Egoiz написа:Въпроса е да научим,да знаем и поколенията след нас да са наясно какво сме имали.

За поколенията ще кажа точно какво е представлявал ЗТМ Радомир и нека те сами да оценяват какво сме имали като имат предвид, че този завод е само един от многото съсипани предприятия.

Завода е захранен с природен газ, сондажен водоизточник и двустранно с електроенергия и собствена подстанция.
Оборудването му е модерно, основно е от водещи западни фирми и японско „ноу- хау” и автоматика.
Производствената площ е над 700 декара.
Осигурена е инфраструктура, пътища и ЖП транспорт.
В три електродъгови пещи, може да се получава по задание, всякаква стомана от всички известни марки с капацитет 150 000 тона годишно!
След това следва модерна леярна с възможност за сложна с отвори и кухини, монолитна отливка до 120 тона, както и множество по-малки леярни.
Отливките се обработват повърхностно и ковашко–пресово трикоординатно (от всички страни)!
Има възможност за темпериране, закаляване, азотиране, бориране и т.н.
Лаборатория с модерна апаратура прави безразрушаващ анализ и дефектоскопия на цялото изделие.
Така полученото изделие може да се обработи стругарско–фрезово и шлайфа с точност до микрон при габаритни размери диаметър до 1600 мм и дължина до 8000 мм.!
Машините са с висока сложност, ЦПУ, уникални и повечето изработени по поръчка.
При пълен капацитет е предвидено в завода да работят до 20000 души!
Аватар
Регистриран потребител

от felicialx » Чет Яну 03, 2013 10:27 pm

Egoiz написа:20000
То излиза че цял Радомир е работил там

При пълен капацитет е предвидено в завода да работят до 20000 души!

Пълният капацитет не е достиган заради изброените по-горе причини.
В Радомир е построен цял квартал от панелни блокове за настаняване на работещите в завода.
За работа там е почти винаги изисквана тясна специализация и специалисти са изпращани от цяла България и от чужбина.
Квартала се намира на входа на Радомир и в момента е почти напълно необитаем, блоковете са празни и почти изцяло разбити и разграбени.
Аватар
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Чет Яну 03, 2013 11:09 pm

Много полезна тема! Аз съм започнал да систематизирам информацията за електронотехническите заводи, но една по-обща тема също е много важна. Така например, ако някой има повече информация за заводите Никола Вапцаров Червен бряг и Васил Сотиров Враца, ще се радвам, ако я сподели, че и в Енциклопедия България няма нищо по въпроса!
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от ЦЕЦО-СЗ » Чет Яну 03, 2013 11:14 pm

Когато ме попитат преди 10-ти по добре ли беше - отговарям, че икономически бяхме по-добре, политически - много зле. Аз сега не знам какъв съм, но винаги съм бил антикомунист, но ми хареса едно изказване на Тато /не знам кога и къде го е казал/ - "Това, което сме построили - вие не можете само да го боядисате". А за това
като например валове за корабни двигатели с примерно тегло 50тона.

направо не мога да го повярвам, че е ставало в България. Между другото да ви кажа, че съм дърто магаре - роден съм през средновековието - точно по средата на миналия век . 1950г.
Регистриран потребител