Телерадиола България Лукс - 1964-5 г.

Основна нформация за всяка известна марка и модел. Вие определяте съдържанието!

Re: България Лукс

от Христо » Нед Май 12, 2013 10:42 am

След като прочетох , че изделието е имало и дистанционно у-ние ,за пореден път се убеждавам, че добавянето на "лукс" от моя страна е било правилно. След като телерадиолата е представяла страната ни по изложения и панаири , смятам ,че " България лукс " е хубаво наименование. "Балкан" също звучи много добре, но сякаш телерадиолата стана популярна с това име в стария форум а дори и в този. Дори имаше анкета за името.Все пак тогава нямаше информация за оригиналното наименование.
Ако се изработи едно към едно с оригиналните чертежи , още повече че авторът също ще помогне (предполагам),това няма да е реплика.
Във форума трябва да присъства такова изделие , най-малкото като спомен от време, в което тази страна имаше радиоелектронна промишленост.
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Пон Май 13, 2013 11:03 am

Има едно гедерманско ,,такова", което е вертикално разположено. Тип кула.
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от Антон Оруш » Пон Май 13, 2013 1:09 pm

Е ти имаш снимки, нали преди време го продаде на Запрянов.
1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

от Антон Оруш » Пон Май 13, 2013 1:29 pm

Ε Рафената не беше ли и тя?
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

Re: Телерадиола България Лукс - 1964-5 г.

от chronometer » Вто Яну 14, 2014 10:07 pm

Egoiz написа:от dimi » Нед Май 05, 2013 8:48 am

Изображение
... По-интересно е да се знае е че в този период от време от завода "Кл.Ворошилов се изнасяха за ГФР радиоприемници от типа на Мелодия , Симфония и радиошкафове с тези грамофони.

333121.jpg

Също така е интересно да се знае, че във ФРГ, за разлика от нас, винаги са били на FM-CCIR стандарт -87.5-104 MHz, впоследствие разширен до 108. Ако нашите радиоприемници са изнасяни там с цел да работят, а не просто като атракция от изтока, е трябвало да покриват този честотен обхват. Мисля, че авторът би бил изключително полезен за форума, ако покаже схемата на FM тунера на посочените приемници със стойностите на честотноопределящите елементи за CCIR обхват. Така тези от нас, които желаят да ползват сандъците си в съвременните условия, ще могат по-лесно да спрегнат тунерите им от OIRT на CCIR обхват, за да приемат FM.
Намирам също така хронологичното описание на семействата телевизори за ценно, като искам да поправя неточностите по отношение на фамилията Colorstar, София 81 и 82.
Действителното положение е, че Colorstar и София 81 са абсолютно идентични като схемотехника и външен вид и изпълнени със западни елементи. София 82 обаче е различен от тях, при все същия като диагонал кинескоп. Основните разлики са в блока за цветност от по-ново поколение, позволяващ му да разпознава автоматично стандарта за цветност на приеманата емисия, освен това телевизорът е с 8, вместо със 16 позиционен избирач на телевизионни канали, реализиран с две интегрални схеми - SAS 6600 и 6700, с което се слага край на кошмарното превключване с помощта на глим-лампи, мрящи като мухи, използвано в Colorstar и София-81. Вече в София 82 има известно "побългаряване" на елементната база.
Очаквам с нетърпение схемата на FM тунера на сандъците в CCIR вариант. При все, че навремето той най-вероятно не се е казвал точно така.
Регистриран потребител

от dimi » Пон Яну 20, 2014 7:22 pm

Ако не притеснявам пишештия по темата ще се постарая да внеса малко полезно обяснение за това време на производство в Слаботоковия завод в гр. София, който имаше имена като СЗ Елпром, СЗ София и СЗ Кл. Ворошилов. Имаше и паметник на Ворошилов, който изчезна по едно време.
Първо за радиоприемниците. В света има няколко стандарта по които се определа радиоразпръскването. OIRT, CCIR и FCC. Това сте го учили всички. За тези които не са го учили това са честотите на които се разпространяват радио и телевизионните програми. На тази тема ако имате желание може да поговориме къде и каква е разликата.
Радиоприемниците, които се изнасяха за ГФР бяха от базовия модел Мелодия 10. Изработването на УКВ приставката и за двата стандарта е една и съща. Пренастройването на входящата лента не е била проблем. Променя се честотата на осцилатора и това е. Да обясня, Аз съм техническо лице занимаващо се с телевизионна техника. В производството съм бил около 3 години. В лабораторията, където ми мина цялия трудов стаж в завода други колеги се занимаваха с произвозството на мостри и модели на всички радиоприемници. Взимат приемник от поточната линия и го пренастройват на необходимия стандарт в зависимост за къде ще пътува изделието. Сега за ГФР изделията. Това съм го писал някъде и ще се повтора с извинение. Грамофоните които монтирахме по партидата за ГФР и за панаирите бяха Филипс - автомат, Пепетум ебнер и Телефункен - автомат. Който се интересува да ми дойде на гости да му покажа грамофона Филипс закупен в края на 1967 г. Със сапфирена и диамантена доза. Изделията бяха по поръчка на КВЕЛЕ от Германия. Със сигурнос знам че до 1970 г.можеше да си купиш от КВЕЛЕ стока , която можеше да се окаже Българска. Това за радиоприемниците. Ако имате конкретен въпрос все още мога да отговоря на тези които знам. За радиошкафове с приемници Мелодия и Симфония със сигурност знам че се изнасяха много за Алжир.Колко са били за ГФР нямам познания. Големите радиошкафове от типа на този от снимката не са правени за износ. Сигурно се повтарям. Те се правеха само в лабораторията за панаири и подаръци на вишите партийни функционери от миналото. На пазара не са излизали. Бройките бяха много ограничени. Показвали сме ги на панаири само в Пловдив. Ще се постарая да Ви предложа снимка от музикална библиотека подготвена за Л. Брежнев. За по младите това беше партийния функционер на СССР.
По темата зя Колорстар , София 81, 82 това истината . Ако е писал някой друг вероятно не бил запознат.
Блока за приемане на УКВ стандарта по CCIR и OIRT за момента се именоваше "приставка за УКВ". Термина "тунер" навлезна с телевизорите С21. Преди това блока, който селектираше честотите "каналите" се казваше "канален превключвател".
Нищо по различно от това което знаете. Само трябва да се изчистят истините от окрасяването на фактите. Все още има живи конструктори на тези изделия.
Колеги ако има интерес по изделията изработвани в Софийския Слаботоков завод бих могъл да Ви информирам.
Благодаря за интереса.
Регистриран потребител

от Антон Оруш » Вто Апр 21, 2015 4:16 pm

Ето една цветна снимка на телерадиолата:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria
Аватар
Site Admin
Site Admin

Предишна