И така, драги приятели, верни на навика си да разчепкваме парливи теми от битието ни, днес за пореден път ви предлагаме задачка-закачка върху правилността на една твърде често използувана от нас времева граница.
Българско довоенно радио
Българско радио преди 1944 година
Българско радио отпреди Девети
Българско радио преди 1945-а
Българско радио до национализацията
Българско радио преди 1947 година
КОЕ Е ПРАВИЛНОТО?!
Работата е там, че ние използуваме тези понятия като равностойни, а те не са. Не е правилно да се казва ,,довоенно" или ,,предвоенно" радио на такова след 1.ІХ 1939 година, защото тогава е началото на въпросната война. Това, че при нас войната се почувствува едва в края на 1943 г., си е някакво там наше, местно съображение.
И оттам нататък започва големият буламач. Историците смятат, че демаркационната линия трябва да се тури на датата 9.ІХ.1944 г. Филолозите смятат, че границата трябва да е 1945 г. За да бъдем съвсем точни - 27.ІІ.1945 г. - тогава в Държавен вестник се обнародва Наредбата-закон за промяна в правописа, с която от него изчезват така любимите ни краесловни ерове. С други думи, градовете стават ,,без Ъ накрая". А накрая на хорото се включват и г-да стопановедите, които пък (като най-математически безпристрастни) настояват за край на периода да се приеме датата 23.ХІІ.1947 г., когато е приет от Народното събрание Законът за национализацията. Като че ли те изглеждат най-прави. Да де, ама има един деликатен момент - между септември 44-а и декември 47-а също са произведени немалко приемници. Даже имам един-два такива. Те в каква категория попадат? ,,Преди национализацията" - чувам от някои места. Ама те дори ония от 30-те са отпреди национализацията!
Е, дайте най-сетне да определим как да ги наричаме тия наши радиа, произведени до създаването на СЗ Ворошилов!