[1965] Българска отоплителна печка Лъч + схема
Великата отоплителна печка Лъч в Sandacite.BG!
![[1965] Българска отоплителна печка Лъч + схема Отоплителна печка Лъч](https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/отоплителна-печка-лъч-300x169.jpg)
Това е може би най-разпространеният домашен отоплителен уред в последния над половин век, затова мислим, че не е нужно да ви обясняваме колко е велик. Затова просто ще качим тук добри снимки и информация за него и ще отбележим, че това е първият Лъч от общо пет. Но той е първият и е най-интересен. :) Влиза в производство през 1965 г. и е произвеждан в познатия ни завод Елпром Варна.
На първо време, ето го горе в челен изглед. Кутията е от листова стомана, а предната решетка е от блестящо хромирана листова стомана. Тя е наистина учудващо мека, затова трябва да се внимава при пренасяне.
Печките Лъч са известни също и като ,,войнишка скара“, защото в казармите слагали наденици и други месища върху решетката и те доста бързо се изпичали и ставали готови за ядене. Добро приложение, нали? :)
Тази печка може да затопли помещение с добра изолация и кубатура около 40 куб. м до температура 18 – 20 градуса Ц. при средна външна температура – 5 градуса Ц. за време около час и половина-два. Лъчът може, разбира се, да работи продължително върху застлан с килими под.
![[1965] Българска отоплителна печка Лъч + схема Отоплителна печка Лъч](https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/отоплителна-печка-лъч-1-300x194.jpg)
Има два реотана тип нагревателна спирала с мощност по 1000 вт всеки, а зад реотаните е рефлекторът (демек отражател), изработен от блестящо хромирана листова стомана.Всеки реотан е включен от едната си страна към прекъсвач тип ,,Елит“, обградени и те с отражатели за намаляване на температурата им. От другата си страна двата нагревателя са съединени помежду си и са свързани чрез общ извод с щекерния извод на Лъча – той се захранва с щекерен кабел.
Ако табелката на снимката по-горе се четеше, ето какво щеше да пише на нея: мощност 2000 вата, 220 волта напрежение, тегло 2,6 кг, БДС 2090-64. Ние ще добавим също така, че е висок 240 мм, широк 235 и дълъг 456.
Регулирането на мощността е организирано така, че чрез ключа можете да управлявате да работи или единият реотан, или двата, или нито един. Както виждате по-горе, бакелитеният ключ е същият като на ранните печки Мечта.
![[1965] Българска отоплителна печка Лъч + схема Отоплителна печка Лъч схема](https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/отоплителна-печка-лъч-схема-300x144.jpg)
Лъчът има възможност за насочване на излъчвателното тяло, което значи, че се върти на две хоризонтални оси, поставени върху две доста остри недодялани крачета. Осите са прикрепени към тялото с два винта, завършващи с дръжки, за да можете да въртите Лъча да огрява нагоре и надолу:
![[1965] Българска отоплителна печка Лъч + схема Отоплителна печка Лъч](https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/2015/01/отоплителна-печка-лъч-2-300x225.jpg)
Ако ви интересуват какви са повредите по тази печка, то те се заключават най-често в изгаряне на нагревателна спирала. В такъв случай трябва да действате (демонтирате старата и монтирате новата) по същия начин, както и при показаната най-долу антична отоплителна печка от 1955 г. Що се отнася до електрическите превключватели, повреди при тях се наблюдават много рядко.
За повече коментари можете да пишете в ето тази тема в нашия форум ==> http://sandacite.bg/forum/viewtopic.php?f=44&t=5197
Вашият коментар